آب، بحران کم آبی یا بحران پر آبی؟

در چند وقت اخیر اخبار بسیار بدی از بحران آب به گوش می خورد. بحران کم آبی نه تنها ایران بلکه سایر کشور ها را نیز تهدید می کند به گونه ای که بسیاری از بروز جنگ آب خبر می دهند.

water-tap_2189544b

آب چیست؟

  1. آب فراوانترین مولکول روی سطح زمین است که هفتاد درصد سطح زمین را تشکیل می‌دهد و تنها ماده‌ای است که در روی زمین به هر سه حالت جامد و مایع و گاز یافت می‌شود. ویکی‌پدیا
  2. چگالی: ۹۹۹٫۹۷ کیلوگرم بر متر مکعب
  3. نقطه جوش: ۱۰۰ ‪°C
  4. جرم مولی: ۱۸٫۰۱۵۲۸ گرم بر مول
  5. نقطه ذوب: ۰ ‪°C

بروز بحران آب در ایران چشمگیرتر از مناطق دیگر خود را نشان می دهد. در جوامع احتماعی اینترنتی و رسانه های عمومی درخواست های زیادی از مردم برای صرفه جویی در مقدار مصرف می شود، ولی سهم مصرف کننده در این بین چقدر است. در این مقاله بحران آب را از چند دیدگاه مورد برسی قرار خواهیم داد.

1- بحران لوله کشی آب:

حتما شما هم در محله خود چند نقطه را سراغ دارید که لوله آب شکسته و شاید سالهاست که آب هدر می رود. پوسیدگی لوله های توزیع آب واقعیت انکار ناپذیر سیستم توزیع آب در ایران است.

شکستگی لوله آب مرگ خاموش آب در لوله هاست، هدر رفتن آب بدون توقف. آیا مقدار هدر رفتن آب در لوله های پوسیده پای مصرف کننده به حساب می آید؟ اگر تمام آن به حساب مصرف کننده گذاشته نشود، بخش بزرگی از آن در آمار مصرف کننده منظور میگردد.

2- مدیریت آب های سطحی:

آب های سطحی در شهر ها و خارج از شهرها هم مدیریت چندان خوبی نداشته، برنامه ریزی برای استفاده از آب های سطحی نیازمند پیروی از یک برنامه مدون و قابل اجراست.

3- کشاورزی:

کشاورزان ایرانی از فناوری بسیار پایینی در آبیاری استفاده می کنند. پایین بودن سطح علمی کشاورزان و عدم برنامه ریزی کلان در این قسمت موجب استفاده بی رویه از منابع آب زیرزمینی گردیده است.

بسیاری از کشاورزان چاه چند صد متری حفر می کنند و به دلیل ارزان بودن قیمت برق، آب را بدون توقف استخراج می کنند! کشاورزان زیادی را سراغ داریم که در تمامی فصل آب زیر پای درختانشان روان است. آیا آموزش کشاورزان و کمک به آنها در استفاده از فناوری های جدید نمی تواند ما را در مدیریت آبهای زیر زمینی کمک کند؟

4- مصرف کننده:

بی شک مصرف کننده ایرانی رکورددار مصرف در جهان است. ریشه این لجام گسیختگی در جاهایی از فرهنگ مصرف ما خانه کرده است. دولت می تواند نقش بسیار سازنده و مهمی در آگاه سازی و فرهنگ سازی در جامعه داشته باشد.

شما میتوانید نظر خود درباره مصرف آب را با ما به اشتراک بگذارید . . .

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.