آموزش باریسا 1 (قهوه)

در دنیای امروزی برای بهتر زندگی کردن باید خودمان را با معیارهای زندگی بهتر به روز کنیم. در قرن اخیر مهمترین سرمایه یک انسان وقت و انرژی اوست . نوشیدن یک فنجان قهوه ایده ال همراه با یک تیکه از هر نوع شیرینی مورد علاقه شما به شرط سالم بودن و دارا بودن ارزشهای غدایی مورد نیاز بدن در صبح می تواند غلبه ای باشد بر خواب آلودگی شما و همچنین تامیین انرژی مورد نیاز بدن همچنین در وقت شما نیز صرفه جویی می شود.

برای نوشیدن این نوشیدنی فوق العاده خاص گهگاهی به کافه می رویم و با دوستان بودن را در یک مکان آرام تجربه می کنیم ولی در زمانهایی که خود می خواهیم قهوه خود را درست کرده و بنوشیم باید اطلاعات و آموزشهایی داشته باشیم تا حرفه ای تر عمل کنیم. و خود باریستای خود نیز باشیم همچون باقی استعدادهایی که از آنها در زندگی به کار می بریم مثل آشپزی.

کافه آرتین پس از حضور در اولین جشنواره بین المللی قهوه و کاکائو در ایران و شرکت در دوره های آموزشی باریستا و کارگاه تخصصی قهوه توسط آلن اندروز مدیر و مالک موسسه کافی کالچر ایرلند، بر آن بود تا زمینه آموزش باریستا، مدیریت کافه و مشاوره و راه اندازی را فراهم سازیم. و بار دیگر تجربیات و دانش خود را با شما عزیزانی که در زمینه قهوه فعالیت می کنید در میان بگذاریم. پس این فرصتی است برای تمام باریستاهای ایرانی و و فعالان قهوه تا با استفاده از مهارتهای یکدیگر و همچنین تجربیات بدست آمده به دانش خود بیافزایم. چه بسا در آینده خود بتوانیم کلاسهای باریستا برگذار کنیم.

آموزش باریستا توسط آقای آلن اندروز را می توان به طور کلی به سه قسمت تئوری، عملی و حس چشاییی، بویایی تقسیم کرد. در قسمت تئوری با آشنایی دان قهوه و کشورهای تولیدی آن همچنین نحوه درست رست و آسیاب آشنا خواهیم شد و با به کار گیری حس چشایی و بویایی خود با طعم اصیل قهوه و مهارتهای یک باریستا آشنا می شویم و در قسمت عملی تکنیکهای کار با دستگاه قهوه ساز و اسپرسو و آسیاب کردن آن را تمرین کرده و همچنین با هنر طراحی بر روی نوشیدنیهای با طعم و عطر استاندارد (Late Art) از نزدیک آشنا می شویم.

برای گذراندن دوره باریستا 1 شما باید در سه مرحله فنون کار و اطلاعات لازم را داشته باشید همچنین شما باید یادبگیرید چگونه بتوانید از حسهای ذاتی خود همچون چشایی و بویایی در حرفه خود استفاده کنید.

مرحله اول: آسیاب کردن
بافتی که پس از آسیاب شدن دانه قهوه بوجود می آید، از اهمیت بسیاری برخوردار است و در واقع کیفیت شات ما را در بر دارد. اگر دانه بسیار ریز آسیاب شود در نتیجه قهوه ما تلخ و مزه سوخته خواهد داد. اگر از حد معمول درشت تر آسیاب شود، شات ما ضعیف و آبکی خواهد شد.
بافت مناسب پس از آسیاب شدن باید همچون دانه های شکر باشد.

مرحله دوم: مقدار مورد  استفاده
اساس شات شما را مقدار قهوه ای که درون کروپ می ریزید تامین می کند. مقدار قهوه مناسب برای دبل شات اسپرسو باید بین 14 تا 18 گرم باشد که البته بسته به صلیقه و دستگاه اسپرسو ساز شما می تواند کمی بیشتر یا کمتر نیز باشد.

مرحله سوم: Tamp (پر کردن پورتافیلتر)
ابتدا پوریتافیلتر (کروپ) را با پیمانه مخصوص پر کرده و سپس دور و اطراف آن را از ذرات قهوه ای که احتمالا ریخته شده با دست پاک کنید. سپس تمپر (Tamper) را با دست گرفته و آرنج خود را به شکل 90 درجه نگه داشته و با یک فشار کوچک قهوه داخل کروپ را بکوبید و تمپر را کمی بچرخانید.

مرحله چهارم: دم کردن
پوریتافیلتر را در محل مخصوص دم کردن قهوه بر روی دستگاه قرار دهید سپس فنجان را که از قبل گرم شده زیر آن قرار دهید.
مقدار حجم آب برای هر شات باید 1 انس باشد. بنابراین پس از آنکه دبل شات شما به 2 انس رسید دستگاه را متوقف سازید.
مناسب ترین زمان برای دم کردن بین 20 تا 30 ثانیه می باشد. در غیر اینصورت آسیاب، مقدار قهوه مصرفی، و دم کردن خود را چک کرده و بر این اساس تنظیم کنید.قهوه ای که شما آماده می کنید باید یک لایه Crema با رنگ طلایی بر روی سطح خود و Body با غلظت و طعم مناسب (تلفیقی از تمام طعم های اصلی قهوه یعنی تلخی، شیرینی، ترشی و شوری) را داشته باشد. Heart که آخرین قسمت در یک شات اسپرسو است باید از خصوصیات Body و Crema را به اندازه کافی داشته باشد.

با اجرا کردن درست مراحل فوق برای درست کردن یک شات اسپرسو ایده ال و همچنین مرغوبیت دانه قهوهای که استفاده می کنید، شما می توانید همیشه از نوشیدن قهوه خود لذت برده و از فواید آن نیز برخوردار شوید.

ادامه دارد… ،الوین ک

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.