انواع توتون پیپ

دو گروه عمده توتون ها به شرح ذیل میباشد:

1- تیپ انگلیسی اسکاتلندی که نسبت به گروه بعدی طبیعی تر هستند.

2- تیپ امریکایی که معمولا به روشهای گوناگون معطر می شوند.

معمولا اکثر کسانی که به پیپ کشیدن علاقمند هستند توتون های امریکایی را به دلیل معطر تر بودن و سبک تر بودن نسبت به مورد اول ترجیح می دهند و تیپ Cavendish و Dutch Cavendish که بصورت پایه از توتون مریلندی تهیه می شوند از این جمله به شمار می آیند.

جالب است بدانید که برگهایی که جهت ساخت توتون پیپ وارد کارخانجات می شوند با هم فرق زیادی دارند و جالبتر آنکه بدانید همه از یک دانه روییده است. این برگ ها با اینکه از یک دانه میباشند ولی با توجه به منطقه جغرافیایی که روییده اند طعم منحصر بفردی به خود میگیرند. لذا شما هنگام خرید هر توتون با توجه به توضیحات ارائه شده میتوانید طعم توتون را حدس بزنید. البته برای این کار شما ابتدا باید مقوله هر توتون را بدانید.

Virginia، این گونه یکی از بزرگترین رسته های توتون امریکایی به شمار می رود که در محدوده جیمزتان بعمل می آید و دانه آن از امریکای مرکزی آورده شده و انحصارا به انگلستان صادر میگردد. اینجا اولین مستعمره انگلستان در امریکا بوده است.

مروزه ویرجینیا پوشیده از توتون زرد رنگ براق یا پرتقالی و قرمز رنگ است. این توتون ذاتا توتون خشک، ظریف و شیرینی به شمار می آید. روش بعمل آوردن این توتون دمیدن گرمای بدون دود است که به سیلوهای توتون به وسیله لوله های آهنی صورت می یابد. به همین دلیل هم توتون ویرجینیایی طعمی شیرین و حالتی ظریف همانند میوه ای رسیده به خود می گیرد. این توتون سبک و شیرین یکی از پاک ترین توتون های دنیا بوده و در سیگارهای گرانقیمت جهان نیز از آن استفاده می شود. این توتون یکی از اجزای اصلی توتون های انگلیسی را به خود اختصاص می دهد.
Maryland، توتون مریلندی که به دلیل تراکم هوا در این منطقه از جهان به رنگ قهوه ای روشن می روید. توتون مریلندی طعمی لایت داشته و ملایم و آرام می سوزد. این توتون در امریکا و انگلستان کمتر مورد توجه قرار گرفته و اکثر کشتزارهای مریلند تحت سلطه توتون های صادراتی به المان، سویس و فرانسه قرار دارد. در هر حال توتون های هلندی و دانمارکی معمولا محصول کشتزارهای مریلند بوده و معمولا اسانس شیرین کننده به آن افزوده می شود در حالی که توتون های ویرجینیایی که انگلستان در انحصار خود دارد ذاتا شیرین می باشند.

Burley، امروزه توتون Burley اصل کمتر از آنچه آقای جورج وب بزرگترین مرتع دار توتون اوهایو آنرا کشت می کرد یافت می شود. این توتون را جورج وب درسال 1864 بنیان گذاشت.
این توتون با کیفیت فوق العاده و دانه درشت تر از بقیه توتون ها بوده و باب سلیقه برخی افراد می باشد. این محصول در منطقه ای با تراکم هوای زیاد رشد می کند به رنگ قهوه ای روشن که تمایل به تیره شدن دارد قابل تمایز است. این توتون ذاتا تمایلی به شیرینی نداشته و با انواع توتون شیرین مخلوط گشته و پایه توتون آمریکایی را تشکیل می دهد.

Latakia، این توتون در ظاهر شبیه توتون Oriental یا شرقی میباشد. این توتون پس از استحصال در دود حاصل از اشتعال درخت بلوط، سرو و یا کاج قرار می گیرند و این فرایند ممکن است تا دو ماه به طول بینجامد.
وقتی که این توتون می سوزد بسیار لایت بوده و راحت روشن می شود. در صورتی که انواع با کیفیت آنرا خریداری کنید که کمی قوی تر هستند، شیرینی آن یادآور طعم کارامل خواهد بود که شکر آن سوخته است.

Oriental، این توتون ذاتا معطر و قوی است. محصول کشوهایی مانند ترکیه، قبرس، یونان و در کل، کشورهای شرق دریای مدیترانه میباشد. بهترین نوع این توتون در کشور ترکیه تولید می شود به “توتون ترکیه ای” معروف است. این توتون به سایر توتون های انگلیسی و شرقی اضافه شده و طعم ترکیبی شیرینی را به همراه می آورد.

نوع مرغوب این توتون زرد مایل به سبز رنگ و یا قهوه ای طلایی رنگ است. بهترین نوع این توتون مخصوص کشورهای ترکیه و یونان بوده و عطر زیاد و شیرینی آن وجه تمایز این توتون با سایر توتون ها می باشد.
Black Cavendish، این توتون بیشترین پایه تشکیل دهنده توتون های آروماتیک آمریکایی میباشد و معمولا سبک و شیرین هستند. برخی از این توتون ها حاصل مزارع کنتاکی و برخی مزارع تنسی میباشند و برخی دیگر مناطق مرکزی ویرجینیا. طعم آن شیرینی ملایم همراه با کمی سوختگی ملایم میباشد.


طلاعات با ارزشمند گردآوری شده در بالا به شما در انتخاب توتون و شناسایی آنها کمک شایانی خواهد کرد. لازم است بدانید توتون های مختلف در نقاط مختلف طعم های منحصر به فردی دارد. توتونی که در شمال اروپا مورد استفاده قرار می گیرند شاید در جنوب اروپا به دلیل تنوع آب و هوایی طرفدار چندانی نداشته باشد. برای تمایز طعم توتون ها سعی کنید حتما قبل از استفاده پیپ خود را به خوبی تمیز کنید. البته در تمیز کردن پیپ خود توجه داشته باشید که هنگام گرم بودن پیپ، از این کار جدا اجتناب کنید.

ذائقه استفاده از توتون در ماه های سرد و یا گرم حتما تغییر می کنند. در ماه های گرم سال از توتون های لایت و در ماه های سرد سال می توانید از توتون های معطر استفاده کنید و لذت ببرید.

سعی کنید بیش از حد در داخل پیپ خود توتون پر نکنید. به یاد داشته باشید نرم پر کردن توتون در داخل پیپ شما را به لذت بردن از توتون انتخاب شده یاری خواهد رساند. به یاد داشته باشید که در انتخاب توتون همیشه از فروشنده کمک بخواهید.

اگر که سیگار می کشید و تمایل به استفاده از پیپ دارید و لذت پیپ کشیدن برای شما اهمیت دارد پس به یاد داشته باشید که راه یک ساله ای در پیش دارید. البته بلیند های یک توتون از شرکتی به شرکت دیگر حتما تغییر خواهد کرد پس انواع توتون ها را جهت دستیابی به نوع مورد علاقه جستجو کنید.
در کافه آرتین، امکان دستیابی شما به بهترین هند بلیند های توتون دنیا امکان پذیر است. توتون های معطر شده به صورت دستی و نه ماشینی کمپانی های بزرگ دنیا در یک جا جمع شده اند. در ضمن امکان مخلوط کردن چندین نوع توتون مختلف با توجه به سلیقه شما برای اولین بار در ایران توسط کافه آرتین انجام یافته است.

کافه آرتین عضو جامعه توباکو پیپل فرانسه است.
نکات مهم در مورد توتون:

1- هرگز توتون خشک خریداری نکنید، توتون خشک مانند شیر فاسد بود و غیر ممکن است که به طعم اصلی خود برگردد. توصیه می شود از فروشگاه هایی خرید کنید که برای نگهداری توتون مجهز به هومیدور می باشند.

2- نکته بسیار مهم در مورد پر کردن توتون درون پیپ است. توتون باید به گونه ای پر شود که زیر آن شل و روی آن متراکم باشد. توده متراکم روی پیپ اسموک ابتدایی خوبی ایجاد نموده و همچنین مانع نفوذ زیاد هوا به درون پیپ خواهد شد و توده کم تراکمتر زیر آن، توتون را برای کوبیدن آماده خواهد ساخت. جهت آگاهی بیشتر میتوانید به قسمت گارانتی مراجعه کنید.

3- آیا ممکن است از کافه آرتین توتون خشک خریداری کنید؟

غیر ممکن است. کلیه توتون های در معرض فروش کافه آرتین در هومیدور نگهداری شده و در بهترین شرایط به مشتری عرضه میگردد. ممکن است ذات یک توتون (مثل توتون لاتاکیا) کمی خشک باشد که این یک امر طبعی به حساب می آید.

نوشته های مرتبط

32 نظر

 1. سلام و درود به آقا آرتین.

  من مشتری شما هستم. ولی متاسفانه چندین بار مراجعه کردم ولی مغازه شما تعطیل بوده. الان هم پیپم قدیمی شده و میخوام یه نمونه جدید بخرم.

 2. با سلام جناب آرتین عزیز

  نظرتون درمورد توتون های Borkum Riff – Scandinavian Mixture (آبی) چیست ؟

  زیاد با توتون های پیپ آشنا نیستم ، تازه شروع کردم ، میتونین بگین این توتون ها بهتره یا کاپیتان بلک ؟

  باتشکر

  • من خیلی وقته این توتون رو ندیدم. اکثر کاپتان بلک های موجود در بازار فعلا و اکثرا اصل هستند.
   توتون اسکاندیناوین به نظر من کمی سنگین تر از کاپتان بلک خواهد بود (از همه مدل ها).
   موقع خرید توجه کنید خشک نباشه.

 3. سلام آرتین جان. در پاسخ دوستمون در بالا درست نوشتید؟ اشتباه تایپی ندارد؟! نوشتید که اکثر کاپتا بکهای موجود در بازار اصل هستند؟!!
  مگه اکثر کاپتان بلک های بازار الان تقلبی نیستند؟

 4. سلام
  یعنی شما الان ازین مدل توتون کاپتان بلک اصل دارید؟ قیمتش چند است؟

 5. سلام آقاي آرتين عزيز.من تازه شروع كردم ،ميشه توتوني به من معرفي كنيد كه هم طعمه خوبي داشته باشه و هم بو توتون مثل سيگار روي تن ادم نشينه،اخه بنا به دلايلي نميخوام اطرافيانم بفهمن كه من پيپ ميكشم.با تشكر از شما و سايت خوبتون

 6. سلام ودرود خدمت اقا ارتین
  ضمن خسته نباشید
  خواستم راهنمایییم کنید
  بنده از سیگار به پیپ رجوع کردم (گیرایی پیپ برام مهم هست )و مشکلی هم در چاق کردن پیپ ندارم قبلا با کاپتان بلک گلد اصلی میگدروندم اما مدتی هست که از توتون های جدید نمیتونم استفاده کنم
  خواستم بدونم چه توتونی رو پیشنهاد میکنید که هم از لحاظ طعم و بو و هم از لحاظ طبیعی بودن(اروتیک ها به خاطر اسانس مشکل سازن برام)
  و هم بوی بجا مونده در محیط مناسب باشه همچنین طعم طبیعی توتون ازار دهنده نباشه و رایحه طبیعی خودش تاثیر گذار وضمنا برام مهم هست تا توتون مورد استفادم گیرایی بالایی داشته باشه چون اون حالت رو دوست دارم…
  ممنون از وقتتون

  • ما دو جهت داریم. یعنی نمیشه هم آروماتیک نباشه هم بوی خوبی داشته باشه.
   به نظر من جاکاراند و پرگامون میتونه عالی باشه. تقریبا هم سنگینه و هم عطر کم ولی دلنشینی داره.

 7. ببخشید با سلام یک توتون سبک شیرین ومعطر شکلات یا وانیلی که دودش خیلی خوشایند دیگران باشه به من معرفی کنید سوال بعد آیا هر چه لوله پیپ بلند تر باشه دودش شیرینتره یا نه ممنون

  • سلام
   توتون کرم وانیلا، بادام و شکلات و پرتقال جالبه، توتون فوگی سیاه و سبز هم پیشنهاد میشه.
   هر قدر دهنی پیپ بلند تر باشد اسموک لایت تر و خنک تری خواهید داشت. چرچ واردن، کانادین و همینطور هاف چرچ هم تنوع انتخاب شما خواهد بود.

 8. با تشکر از شما.آیا کرم وانیلا نوع جیبی هم دارد؟ اسم رسمی آن چیست؟ضمنا در کاتالگ آن فقط کرمی داشتید شکلاتی نبود.وآیا جرج واردن و کانادا و هاف چرچ نام توتون میباشد؟اگر موجود است قیمت ها یش چند است؟

  • سلام
   کرم وانیلا جیبی نداره، اون فلیک کرم وانیلا است که جعبش خیلی کوچیکه و شاید اینطوری به نظر بیاد
   اگه منظور شما توتون شکلات پرتقال از همین شرکت باشه موجود است
   خیر اینها اسم مدل های پیپ است: چرچ واردن، کانادین و هاف چرچ واردن

 9. سلام و خسته نباشید
  سایت بسیار عالی هست دست خوش
  یه سوال برا من پیش اومده که نظرات مختلفی در موردش هست!
  یه بده خدایی به من گفت که اگه پیپ میکشی نباید دود اون رو بدی توی ریه و یه پیپ کش حرفه ای دود رو توی ریه نمیده!
  سوال من اینجاس که آیا قاعده خاصی در این زمینه هست؟
  با تشکر فراوان!

  • سلام
   در پاسخ به سوال شما هر وسیله ای (که پیپ هم جزو اون هست) به روش خاصی استفاده میشه. در پیپ دود را داخل نمیدن و فقط توی دهان میگرده و خارج میشه.
   این نوع اسموک به مرور زمان دلچسب و جالب است.

 10. سلام.لطفا توتون پیپ که سنگینی بالا داشته باشه رو معرفی کنید.و توتون سیگار که سنگینی بال داشته باشه رو هم معرفی کنید.ضمنا توتون سیگار که سنگینی و روم نت داشته باشه هست یا باید مخلوط کرد

  • چون توی پیپ دود اسموکش بخ نحو دیگری هست لطفا بگین آیا اسموکر هستید یا اماتور. اگر اسموکر هستین به نظر من توتون میکسچر مک بارن، گلد و بلو فوگی و ارینمور فلیک سنگین هستند و در صورتی که استارتر هستید پیشنهاد می کنم فوگی بلک یا وایت یا رد استفاده کنید.
   در مورد توتون سیگار به نظر من لاکی استرایک سنگین است و بدون اسانس که از اون کمی سبکتر (کمی) OSB67 است.

   • سلام.در جواب شما به عرض میرسانم اسموکر هستم و متاسفانه مصرف بالایی دارم .هم پیپ و هم سیگار استفاده میکنم و نمیتونم و نمیخوام دایم نوع توتون رو عوض کنم. ضمنا توتونها بصورت دایمی در فروشگاه موجوده یا امکان داره بعد از مدتی اون توتون دیگه موجود نباشه .

    • سلام
     معمولا موجودی انبار حفظ میشه ولی شما که بهتر میدونین قرانین مرتبا عوض میشن و ممکن اون کد دوباره موجود نباشه ولی میشه چند تا توتون رو تست و تایید کنید تا در صورت موجود نبودن یکی از کد دیگه خریداری کنید

 11. باسلام خدمت شما.من توتون کاپیتان بلک میکشم دهنم بو ومزه توتون سیگارمیده.ایااگه توتونم روعوض کنم بقیه هم همین بو ومزه رودارن.باتشکر؟؟؟

 12. سلام
  قیمت پیپ هاتون توی چه رنجیه ؟؟

 13. با سلام خدمت شما و با تشکر از سایت خوبتان
  من سیگار میکشم و مدتیست که پیپ کشیدن را شروع کردم البته طبق قوانین و قواعد خودش که خیلی هاش رو از شما یاد گرفتم میخواستم از سایت شما توتون خریداری کنم دنبال یک توتون با دودی لایت و ملایم هستم که حتی المقدور دهان و زبان رو نسوزونه لطفا راهنماییم کنید
  با تشکر

 14. ba arze slm va khase nabashid.aya moheme k to pip az ye totone khas estefade she mesle qelion ya kheir

جوابی بنویسید