انواع فیلتر پیپ

اگر اسموکر پیپ باشید تا حالا حتما از فیلتر استفاده کرده اید یا اگر هم پیپ متال فیلتر داشتید در مورد آن مطالبی مطالعه کرده اید. فیلتر سابقه تاریخی زیادی در تدخین دارد و سازندگان پیپ همیشه سعی کرده اند به نحوی دود حاصله را کانالیزه کرده و یا فیلتر کنند تا در نتیجه آ بتوان اسموک صاف تر، لایت تر و سالمتری داشت. اینکه چرا ما به دنبال استعمال دخانیات هستیم و بعد در این زمینه سعی می کنیم اسموک سالمتری داشته باشیم هنوز در هاله ای از ابهام به سر می برد ولی در هر حال کمال طلبی انسان وی را همیشه به نقطه متعالی رهنمون کرده است.

انواع فیلتر رایج برای پیپ به شرح ذیل هستند:

1- متال فیلتر:

فیلتر آهنی یا متال فیلتر یکی از اولین گزینه ها برای اسموکرهای پیپ بوده است. این فیلتر که از جنس فلز ساخته می شود و بسیار باریک است در سر دهنی پیپ (جایی که وارد شنگ یا قسمت چوبی پیپ می گردد) قرار گرفته و وظیفه آن کانالیزه کرده دود، جلوگیری از ورود خرده های توتون به داخل دهنی و همچنین جلوگیری از ورود مایعات حاصل از تدخین به دهنی است.

فیلتر متال مزایا و معایبی دارد، از مزیت های آن امکان طراحی پیپ های ظریفتر و زیباتر است چرا که به دلیل کوچک یودن فیلتر احتیاجی به بزرگ کردن دهنی نیست و پیپ می تواند چهره ظریفتر و زیباتری به خود بگیرد، همچنین از دیگر مزایای آن عدم نیاز به تعویض فیلتر است که اسموکر را از خریدهای مکرر فیلتر بی نیاز می سازد.

پیپ جیانی بررا

معایب فیلتر فلزی نیز قابل برسی هستند، از معایب آن می توان محدود استفاده کردن پیپ را نام برد. پیپ های متال فیلتر بخش زیادی از رطوبت تدخین را در خود حفظ می کنند و در نتیجه پیپ خیس شده و اسموک دوم یا سوم مطلوبی نخواهد داشت و اسموکر میبایستی بعد از اسموک دوم به پیپ استراحت دهد تا خنک شده و رطوبت آن خشک شود. دیگر اینکه دود هیچ گونه عملیات فیلتراسیونی را طی نکرده و مستقیما استعمال می شود.

اگر شما تمایل به خرید پیپ های متعدد دارید و از یک پیپ در روز بیش از دوبار استفاده نمی کنید پیپ های متال فیلتر می تواند برای شما جذاب باشد.

2- فیلتر های 3 و 6 میلیمتری:

تقریبا این گونه فیلتر ها در اروپا منسوخ شده اند و شما با حجم کمی فقط در آمریکا این فیلتر ها را می بینید. این فیلتر ها عموما بعد از متال فیلتر وارد بازار شدند و به سرعت هم از چرخه استفاده مشتریان خارج شدند. فیلتر های 3 و 6 میلیمتری عموما از جنس کاغذ ساخته می شود و مقاومت چندانی در برابر دود ندارد.

البته شما می توانید با نصف کردن فیلتر بالسا به راحتی از آن به جای فیلتر 6 میلیمتر استفاده کنید

3- فیلتر کربن 9 میلیمتر:

هم اکنون چند سالی است که فیلتر های کربنی (ذغالی) به وفور در بازار یافت می شوند و بسیار پرکاربرد هم هستند. فیلتر کربنی 9 میلیمتر از اجزا مختلفی تشکیل شده است: سری پلاستیکی معمولا به رنگ آبی یا سبز، سری سرامیکی به رنگ سفید، ذغال اکتیو که داخل فیلتر قرار دارد و روکش کاغذی که روی آن اثر جوهر چاپ دیده می شود. فیلتر های کربنی از جذب خوبی برخوردار هستند و بسیاری از مصرف کنندگان هم این نوع فیلتر را می پسندند.

مزایا این فیلتر عبارتند از جذب تقریبا مطلوب، سهولت در جا زدن فیلتر و در دسترس بودن عمومی این نوع فیلتر.

معایب فیلتز های ذغالی عبارتند از یکبار مصرف بودن آنها که به پیشنهاد سازنده بهتر است بعد از هر بار مصرف تعویض گردد، استفاده از ذغال در فیلتر که در صورت آسیب دیدن فیلتر و ورود ذغال به دهان مصرف کننده می تواند بسیار زیانبار باشد، توزیع انبوه فیلتر فیک 9 میلیمتری که همگی ساخت چین هستند و قسمت سفید آن که میبایستی از جنس سرامیک باشد تا مقاومت مطلوبی در برابر حرارت داشته باشد از پلاستیک ساخته شده و به سرعت ذوب می گردد. از دیگر معایب آن استفاده از جوهر برای چاپ روی فیلتر است که در اثر حرارت و رطوبت همراه با دود وارد دهان مصرف کننده می گردد.

4- فیلتر 9.2 میلیمتری بالسا:

بالسا درختی است که در مناطق خاصی از جهان رشد می کند و بدنه آن بسیار صاف است. درخت بالسا پس از بریده شدن به صورت ورق هایی با ضخامت های مختلف در می آید و در اکثر کشور ها بازار خوبی دارد. چوب این درخت حالت اسفنجی خاصی داشته و منافذ فراوانی دارد و به همین دلیل هم بسیار سبک است و هم برای استفاده در صنعت فیلتر بسیار پرکاربرد.

فیلتر بالسا

مزایا فیلتر بالسا عبارتند از کاملا سالم و پاک بودن آن، در این نوع فیلتر خبری از کاغذ، کربن، پلاستیک، سرامیک یا هیچ ماده دیگری نیست و از نظر سلامتی می توان گفت سالمترین فیلتر برای پیپ است. چند بار مصرف بودن آن هم از نقط قوت فیلتر باسا است، در صورتی که بعد از هر اسموک فیلتر در مجاورت هوا قرار بگیرد به سرعت خشک شده و تا 5 مرتبه قابل استفاده است. این فیلتر سه برابر بیشتر از فیلتر کربن جذب می کند و در نتیجه اسموک بسیار سالمتری به همراه خواهد داشت.

فیلتر بالسا طعم اصلی توتون را تغییر نمی دهد و اسموکر درک مطلوبتری از توتون می تواند داشته باشد، علاوه بر این به دلیل انعطاف پذیر بودن این چوب به راحتی می توان ظاهر آن را با توجه به سلیقه و نیاز تغییر داده و آن را لاغر تر کرد. بنا به تحقیق مرکز دخانیات آمریکا این نوع فیلتر قابلیت جذب 71% نیکوتین و 91% قطران را دارد که یکی از نقاط قوت این فیلتر به شما می آید. از نکات قوت دیگر بالسا می توان به ارزان قیمت بودن آن نیز اشاره کرد.

معایت فیلتر بالسا عبارتند از عدم متحد الشکل بودن تمامی فیلتر ها (چون فیلتر بالسا از چوب بالسا ساخته می شود و هر تکه از چوب با تکه دیگر اختلاف دارد فیلتر های بالسا از سختی یا نرمی یکسانی برخوردار نیستند و اسموکر باید قبل از استفاده آن را برسی کند). فیلتر بالسا قبل از قرار گرفتن در محفظه دهنی میبایستی کمی پرس شود (بین دو انگشت) یا به اصطلاح لاغر شود تا هم به آسانی در محل خود قرار گیرد و هم اینکه بتواند در مقابل رطوبت حالت اسفنجی داشته باشد و رطوبت و نیکوتین بیشتری را به خود جذب کند.

5- فیلت پد:

با توجه به گسترش روافزون فیلتر ها و استفاده از فناوری ها و یافته های جدید دنیای پیپ ها و فیلتر ها هر روز شاهد تغییرات فراوانی است. یکی از آخرین تغییرات فیلت پد ها هستند. فیلت پد یک تکه سنگ مرشام است که پیپ آن جزو یکی از گرانقیمت ترین پیپ ها به حساب می آید. مرشام که نوعی سنگ طبیعی از جنس سیلیکات است استعداد بسیار زیادی در جذب رطوبت و مایعات ناشی از تدخین دارد. برخلاف سایر فیلتر ها این نوع فیلتر در آتشگاه پیپ قرارگرفته و مسقیما از زیر توتون به جذب ترشحات توتون می پردازد و دود حاصله را فیلتر می کند.

مزایای فیلت پد عبارتند از قابلیت استفاده از فیلت پد و یک فیلتر دیگر مثل فیلتر بالسا تا بتوان دود حاصل را بیشتر فیلتر کرد، چند بار مصرف بودن فیلت ها که به طور متوسط هر فیلت پد تا 10 بار قابل استفاده است. اشکال مختلف هندسی از نظر قیافه که در تولید فیلت پد دیده می شود. صددرصد ارگانیک و سالم بودن این محصول و همچنین طعم مطلوب آن زمان استفاده اشاره کرد. امکان استفاده از این فیلتر در پیپ های متال فیلتر هم یکی دیگر از مزایای آن است که در صورتی که مدل پیپ شما بسیار ظریف است و میبایستی از فیلتر آهنی استفاده کنید، می توانید با استفاده از فیلت پد طعم متفاوتی از پیپ خود را تجربه کنید.

معایب فیلت پد عبارتند از عدم فروش آن در بسیاری از فروشگاه ها و گرانتر بودن آن نسبت به بقیه فیلتر ها.

این مقاله تحت قانون کپی رایت است و استفاده با ذکر منیع بلامانع است.

این وب سایت حاوی مطالبی در مورد دخانیات است و همه بازدید کنندگان آن میبایستی بیش از ۱۸ سال سن داشته باشد. (این مطلب در تمام صفحات سایت درج شده است)
هدف این مقاله تبلیغ کالایی نیست و عکس های استفاده شده صرفا برای تفسیر مقاله به کار رفته است.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.