پیپ مرشام

علاقمندان و طرفداران پیپ مرشام مقالات متعددی در وب سایت کافه آرتین در مورد این پیپ، روش های نگهداری و همچنین تاریخچه آن مطالعه کرده اند. کافه آرتین اولین عرضه کننده برندهای معتبر پیپ مرشام در ایران است و تلاش می کند تا با آگاهی دادن به مشتریان خود قلمرو وسیعتری برای آنها باز کند.

مرشام یک نوع سنگ است، سیلیکات مگنزیم. همه ما با سیلیکات مصنوعی آشنا هستیم، اگر وسیله برقی خریداری کنید می بینید که داخل آن در بسته های کوچک سیلیکات قرار می دهند تا در صورت بروز رطوبت، جذب سیلیکات گردد. خاصیت اولیه سیلیکات هم جذب رطوبت است.

مرشام در لغت به معنای سفید است (سفید مانند کفی که روی موج دریاست) و این لغت ریشه آلمانی دارد. در حقیقت مرشام پوسته فسیلی از موجودات ریز دریایی است که بیش از 50 میلیون سال است که روی هم انباشته شده اند. به مرور آب زمان اقیانوسها پایین رفته اند و ما با تنها لایه فسیلی جهان در ترکیه امروزی روبرو هستیم و اولین مرشام استخراج شده در سال 1723 بوده است.

مرشام فقط در صنعت پیپ مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه در صنعت مجسمه سازی، بلور سازی و تزیین هم مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ در عمده فروشی به دو گونه عرضه می گردد: بلاک طبیعی مرشام و بلاک پرس شده مرشام.

بلاک پرس شده مرشام چیست؟

تکه هایی که پس از تراش بلاک طبیعی مرشام به دست می آیند روی هم قرار گرفته و پرس می شوند و دوباره مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت این بلاک ها درست است که از تکه های واقعی سنگ مرشام تهیه شده اند ولی قابلیت لازم برای استفاده در این صنعت را دارا نیستند و به آسانی در اثر حرارت از هم جدا می شوند و قیمت بسیار ارزانتری هم نسبت به بلاک طبیعی دارند.

سنگ مرشام از اعماق معادن مرشام بیرون کشیده می شوند و قیمت بلاک طبیعی مرشام چندین برابر بلک های پرس شده هستند. به فیلمی که برای شما آماده شده است و مراحل استخراج سنگ مرشام را نشان می دهد توجه کنید.

چرا از مرشام برای تهیه پیپ استفاده می شود؟

اسموک حاصل از توتون در مرشام بسیار خنک است و مطبوع تر از گونه چوبی است. سیلیکات طبیعی با جذب مواد مضر توتون به صورت کاملا طبیعی آن را فیلتر کرده و در نتیجه تمام اسموکر ها بر این باورند که اسموک مرشام کیفیت بسیار بالاتری دارد.

چگونه مرشام بلاک را از پرس بشناسیم؟

در حقیقت این کار بسیار سخت و تخصصی به حساب می آید و بسیاری از کمپانی های اروپایی هم بر این نظر اتفاق دارند که میبایستی از منابع مورد اطمینان پیپ را تهیه کرد وگرنه تشخیص بلاک از پرس به دست متخصصان انجام می گیرد.

یک روش ساده: پیپ مرشام را دست گرفته و نوک زبان خود را به ته آتشگاه بچسبانید. بلاک مرشام از خصوصیتی بی نظیر دارد و زبان شما به آسانی به ته آن می چسبد. روش دیگر نگاه کردن با ذره بین به پیپ ساخته شده است، بلاک ها خلل و فرجی دارند که به صورت طبیعی دیده می شوند و پرس ها فاقد انها بوده و بسیار انبوه هستند.

تراش مرشام چگونه است؟

تراش پیپ مرشام کاملا به صورت دستی و یه اصطلاح هند مید صورت می گیرد و به دلیل ضربه پذیر بودن آن، هنرمند تراشکار آن را مکررا در زمان تراش و شکل دادن با دست خود می سنجد تا از بروز صدمه یه این سنگ بپرهیزد. در فیلم زیر تراش مرشام را می بینید.

روش پولیش چگونه است؟

عموما با موم واکس زده می شود که به آن بیزوکس گفته می شود. بیزوکس یا واکس با موم به پیپ مرشام کمک می کند که در اثر ضربات مقاومت بالاتری داشته باشد و همچنین اسموک مطلوبتری به مصرف کننده ارائه دهد.

آیا به فیلتر نیاز است؟

این سوالی است که بسیاری از اسموکرها دارند و پاسخ آن هم بسیار ریزبینانه است. به صورت طبیعی پیپ مرشام دود را تصفیه کرده و نتیجه طلوبی به همراه دارد و بودن فیلتر کمک چندان زیادی به اسموکر نمی دهد.

سازنده به چه خصوصیاتی میبابستی توجه کند؟

هنرمندان چیره دست پس از طی مراحل بسیار ظریف بلاک های مورد نیاز خود را از بین هزارات تکه سنگ انتخاب می کنند. عواملی مانند رنگ، اندازه، چگالی و یکنواختی که همه آنها میبابستی در پیپ سازی مورد توجه قرار بگیرند تا محصول نهایی کیفیت مقبولی داشته باشد. پس از انتخاب بلاک ها آنها را در مخازن آب با عمق بسیار زیاد فرار می دهند تا در این فشار سنگ پاک و با کیفیتی به دست بیاید.

رنگ بلک هم حاکی از کیفیت آن است. سنگ های با خلوص بالا که به رنگ کاملا سفید هستند، سنگ های با خلوط پایین تر که به صورت دو یا سه رنگ هستند و سنگ های زرد رنگ (آب زرد) که بسیار مقاوم میباشند. هر کدام از این بلاک ها خصوصیتی دارند که دیگری ندارد و هر کدام به نوبه خودش مورد توجه اسموکرها و پیپ ساز ها قرار می گیرند و طرفداران خود را دارند.

بیزوکس، مرحله ای است که هنرمند پیپ را در موم حرارت داده شده می غلطاند تا پیپ حالت سفت تر به خود بگیرد. این مرحله میبایستی دو یا سه بار صورت گیرد تا نتیجه مطلوب به دست آید، این مرحله اهمیت بسیار زیادی داشته و عمر پیپ را چند برابر می کند.

William_Gillette,_Vanity_Fair,_1907-02-27شرلوک هلمز و پیپ مرشام کالاباش:

داستان های شرلوک هلمز، بازرس چیره دست انگلیسی آنقدر زیبا و مهیج آفریده شده اند که بسیاری فکر می کنند وی در واقع زیسته است. شرلوک هلمز که به هر چیزی به صورت زیرکانه و عمیقی نگاه می کرد از پیپ کالاباش استفاده می کرد. بر این اساس این پیپ به شرلوک هلمز هم معروف است. پیپ شرلوک هلمز آتشگاهی تقریبا بزرگ دارد و دهانه آن نیز کمی پهن تر از سایر پیپ هاست و انحنا زیبایی هم دارد. این پیپ به سه گونه عرضه می شود: تماما ساخته شده از مرشام، تماما ساخته شده از چوب و تلفیقی از کدو آفریقایی و آتشگاه ساخته شده از مرشام، هر کدام از این مدل ها طرفدارن خود را دارد.

ویلیام هوکر گیلت در حقیقت اولین کسی بود که نقش شرلوک هلمز به به گونه ای رمز آلود و زیبا بازی کرد که وی را خالق شخصیت امروزی شرلوک هلمز می دانند. کلاه، استایل و پیپ شرلوک هلمز مدیون وی است. در مورد وی بیشتر بدانید . . .

نگهداری:

بسیاری از پیپ های مرشام ممکن است که به صورت فیلتر تراش نخورد باشند یعنی از فیلتر استفاده نکنند. عادت کنید همیشه دهنی را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و بیرون بیاورد و برای داخل کردن آن هم باز در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، به این صورت پیپ شما آسیب نخواهد دید. در پیپ های چوبی هم اگر از این روش استفاده شود همیشه نتیجه مطلوبتر است.

در صورت استفاده از توتون های انگلیسی و لاتاکیا پیپ شما رنگ تیره تری به خود خواهد گرفت و در اثر استفاده از توتون های آروماتیک رنگ آن روشن تر خواهد بود. در حقیقت این یکی از خصوصیات بی نظیر آن به شمار می رود و شما می توانید نشت توتون را در پیپ خود به صورت تغییر رنگ آن مشاهده کنید. امری که در بریر غیر ممکن است.

اگر از مایع تمیز کننده یا دیفیوزر برای تمیز کردن استفاده می کنید توجه داشته باشید که این مایع به قسمت بیرونی پیپ شما تماس نداشته باشد چرا که موجب بروز صدمه به واکس آن خواهد شد. (شما با بیزوکس می توانید از قسمت را دوباره ترمیم کنید، به آسانی)

این پیپ نیازی به کیک بستن داخل آتشگاه نداشته و در حقیقت کیک نمی بندد و نیازی به تراش دادن داخل آتشگاه هم نیست.

توصیه مهم: پیپ های مرشام با کیفیت های متفاوت در بازار عرضه می گردند و می توانند به قیمت های متفاوتی نیز عرضه گردند، حتما به تخصص فروشنده در عرضه این محصول توجه کنید و از هر فروشگاهی خریداری نکنید

کافه آرتین اولین عرضه کننده پیپ مرشام در ایران است و در شناخت محصولی که عرضه می کند تبحر دارد و پیپ های مرشام خود را از بین صد ها پیپ که تولید کنندگان بنام جهان آن را تراش می دهند انتخاب می کند.

منابع مورد استفاده در این مقاله:

ویکی پدیا

التینوک

اس ام ای پایپ

2 نظر

  1. مقاله جالبی است




    0



    0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.