پیپ ها از چه جنسی ساخته می شوند؟

پیپ ها از چه جنسی ساخته می شوند؟ آیا از هر چیزی می شود پیپ ساخت؟ آیا پیپ پلاستیکی به درد بخور است؟ آیا پیپ آتشگاهی ساخته شده از آهن داشته باشد مقبول است؟

پیپ ها به طور کلی می توانند از 5 جنس ساخته شوند. بله شاید برای شما هم عجیب باشد چون بسیاری فکر می کنند که پیپ وسیله ای چوبی است.

cartoon-03-725

در این مقاله به مختصر می پردازیم به اینکه پیپ ها از چه جنسی می توانند ساخته و نامگذاری شوند. در کتاب The Pipe Book (by Alfred Dunhill) a به زور کامل به این مبحث پرداخته است و اشاره کلی آن به این قسمت است که در هر نقطه ای از جهان با توجه به وجود منابع طبیعی اجناس مختلفی برای تهیه پیپ استفاده شده است:

1- پیپ چوبی یا پیپ بریر: پیپ چوبی رایج ترین نوع پیپ است. تقریبا تمامی افراد هنگام به یاد آوری پیپ وسیله ای چوبی را به خاطر می آورند. پیپ های چوبی از ریشه درخت ساخته می شوند و انواع مختفی دارند. ریشه عناب، نسترن، رز و…

هر قدر پیپ از قسمت های بالاتری از ریشه ساخته شوند، کیفیت پیپ نازل تر خواهد بود و فینیش پیپ هم نازل تر است.
2- پیپ های آهنی یا متال: این پیپ ها دارای لوله آهنی برای هدایت دود و معمولا محفظه چوبی برای ریختن و آتش زدن توتون هستند. از آنجایی که درجه حرارت آهن در جای خنک کمتر از درجه حرارت محیط میباشد، استفاده از این پیپ در مناطق کوهستانی و خنک و اماکنی که سرد هستند را توصیه می کنیم. دقیقا به همین دلیل اکثر محفظه های توتون این مدل پیپ ها به صورت داره تراشیده می شوند و توتون در آنها به سرعت می سوزد. اگر که این پیپ را در مناطق گرم و یا زیر آفتاب استفاده کنید نه تنها لذت کمتر را دارد بلکه ممکن است حتی ناراحت کننده هم باشد.

Metal pipe artin

3- پیپ مرشام: این پیپ ها از جنس سنگ مرشام میباشند که گونه ای از سنگ های سیلیکاتی است. خاصیت این پیپ جذب رطوبت بوده و هنگام استعمال، رطویت خود را به توتون می دهد. برای هر بار استفاده کردن این پیپ میبایستی حداقل 2 ساعت از آخرین استفاده گذشته باشد ( به دلیل جذب مجدد رطوبت). این پیپ یک پیپ بسیار خاص بوده و درصورتی که حداقل 3 یا 4 پیپ ندارید، خرید آن به شما توصیه نمی گردد. برای دریافت توضیخات بیشتر به قسمت فروش پیپ مرشام مراجعه کنید.

مدل ایگل کلا / قیمت 1380000 تومان

مدل ایگل کلا / قیمت 1380000 تومان

4- پیپ ذرت یا (کورن): این پیپ از دانه ای ذرت ساخته می شود و پیپ مورد علاقه آقای مارک تواین ، روزولت، ژنرال مک آرتور بوده است. در کارتون پاپای (ملوان زبل)،شخصیت اصلی کارتون از پیپ کورن استفاده می کند. بزرگترین تولید کننده این پیپ شرکت میسوری مرشام در آمریکاست و این پیپ ارزان قیمت ترین پیپ دنیاست.

Corncob pipe artin

قبل از جنگ شمال و جنوب آمریکا، جمعیت شمالی به صورت فئودالی بوده و سیاهپوستان در مزارعه ذرت برای ارباب های سفید کار می کردند. ارباب های چون وضع مالی مناسبی داشتند پیپ چوبی استفاده می کردند و سیاهپوستان و کارگران پیپ ساخته شده از دانه یا ساقه ذرت را استفاده می کردند.

در حقیقت این پیپ نماینده گروه کارگر و کم پول امریکاست. روزولت به دلیل آنکه می خواست خود را حامی طبقه کارگر عنوان کند، پیپ کورن می کشید. مارک تواین، نوسینده مشهور هم به این پیپ علافه داشت.
5- پیپ کالاباش: این پیپ ترکیبی از پیپ چوبی و پیپ مرشام است. بدنه چوب و آتشگاه مرشام. یک نوع بی نظیر از سلیقه انسانی!

Calabash pipe artin

البته انواع تمام چوبی و تمام از مرشام آن هم موجود است. این پیپ یکی از محبوبترین پیپ های شرلوک هلمز بوده است.

عضویت در کانال تلگرام کافه آرتین

5 نظر

 1. سلام admin
  من اطلاعاتی درباره پیپ میخوام خیلی مهمه ایت آیدیمه یاهو منتظرتم بای
  ID=emo.commandpc00
  0  0
  • دوست عزیز این وب سایت با این همه اطلاعات در خدمت شماست، فکر نمی کنم سوالی داشته باشین که جوابی تو وب سایت کافه آرتین نداشته باشه.
   0   0
 2. خیلی خیلی ممنون! عالی بود

  اگر زحمت بکشید و در مورد تیپ پیپ ها و نحوی طراحی اونها هم یک مطلب بگذرید ، سپاسگذارم
  0  0
 3. با عرض سلام و تشکر از اطلاعات خوبتون.ببخشید نظرتون راجب پیپ ریشه زیتون چیه؟؟؟پیپ خوبیه؟؟
  0  0
  • سلام
   اگر فرایند چوب به بریر درست طی شود و حتما از قسمت مخصوص هم استفاده شود خیلی خوب خواهد بود.
   مثلا دپر بسیار بد میسازه و معمولا ترک میخوره درحالی که اسپنو هم زیتون استفاده می کنه ولی محصول بی نظیره عالیه …
   0   0

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.